ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ

Το ματς της δεκαετίας για τον ΑΟ Χαϊδαρίου!

Η τελική έκβαση μιας καταπληκτικής χρονιάς για τα παιδιά του ΑΟ Χαϊδαρίου κρίνεται την Τετάρτη 7/6 στο “Τάκης Χαραλαμπίδης” με αντίπαλο τον ΠΟ Ατσαλένιου. Με νίκη σχεδόν εξασφαλίζεται η άνοδος στη Γ΄ Εθνική! Είναι λοιπόν ένα ματς ορόσημο στην ιστορία της τοπικής ομάδας, η οποία πάντως φέτος έδειξε ότι είναι ομάδα φτιαγμένη από πολύ σκληρό μέταλλο και στα δύσκολα… διαπρέπει.

Εννοείται ότι το γήπεδο στις 5 μμ. θα είναι γεμάτο και ενθουσιώδες. Θα αναμετρηθούν οι δύο καλύτερες ομάδες του ομίλου και ο Ατσαλένιος έρχεται για τη νίκη. Οι δύο αντίπαλοι έχουν λευκό απουσιολόγιο και οι προπονητές θα φτιάξουν τις ενδεκάδες όπως τις θέλουν.

Την Κυριακή ο ΑΟΧ νίκησε εντός τον Γρανίτη Χανίων 2-0 και ο Ατσαλένιος εντός 4-2 τον Απόλλωνα Ποντίων.

Αν νικήσει ο ΠΟΑ ανεβαίνει 100%. Αν νικήσει το Χαϊδάρι κατά 90%. Με ισοπαλία περιμένουμε την τελευταία αγωνιστική. Σημαντικός είναι και ο αγώνας που γίνεται την ίδια ώρα στον Ασπρόπυργο μεταξύ του Απόλλωνα Ποντίων και του Ατρόμητου Πειραιά.

Η τελευταία άνοδος για το Χαϊδάρι ήταν την περίοδο 2004-2005 από τη Γ΄ στη Β΄ Εθνική, με αντίπαλο και πάλι μια κρητική ομάδα, τον ΠΑΝΟ Μαλλίων (στον όμιλο ήταν και ο Ατσαλένιος).

Το ματς της δεκαετίας για τον ΑΟ Χαϊδαρίου! 3
Φωτογραφία από τους πανηγυρισμούς της νίκης με 3-0 επί του ΠΑΝΟ Μαλλίων το 2005, που έφερε την άνοδο στη Β΄ Εθνική. Όλοι θέλουν να ζήσουν ανάλογες στιγμές και την Τετάρτη 7/6 με τον Ατσαλένιο.

Η τελευταία φορά που ο ΑΟΧ έπαιξε σε εθνική κατηγορία ήταν το 2010 – 2011, την τότε Δ΄ Εθνική που καταργήθηκε, άρα βρισκόμαστε μπροστά σε μια πρόκληση δεκαετίας.

Οι φετινές επικές μάχες του ΑΟ Χαϊδαρίου με ισχυρές ομάδες, όπως ο Μικρασιατικός στην κανονική περίοδο, ή το Χαλάνδρι και ο Ηλυσιακός στα play off, ατσάλωσαν την ομάδα, που είναι έτοιμη για το νέο μεγάλο βήμα στην ιστορία της.