ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ

Με ήρωα τον Κλάους Γκρέμπι, “απόδραση” από το Χαλάνδρι – Επική πρόκριση για το Χαϊδάρι

Ο Κλάους Γκρέμπι ήταν ο πρωταγωνιστής του ριφιφί στο στάδιο του Χαλανδρίου.

Έσπασε καρδιές ο αγώνας της Τετάρτης στο Χαλάνδρι. Αρχικά το Χαϊδάρι προηγήθηκε με 0-2, στη συνέχεια ισοφαρίστηκε σε 2-2 και πιέστηκε για αρκετή ώρα από τους γηπεδούχους που φαινόταν ικανοί να κάνουν την ολική ανατροπή. Τελικά η κούραση από την υπερπροσπάθεια κατέβαλλε και τις δύο ομάδες. Όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα λήξει ισόπαλος δίνοντας παράταση στην αγωνία των φιλάθλων και των δυο ομάδων, αλλά ο Κλάους Γκρέμπι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Του Χρήστου Τσούνη

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και ενώ όλοι σχεδόν οι παίκτες του Χαλανδρίου ήταν στην περιοχή του Χαϊδαρίου ο Κλάους Γκρέμπι εκμεταλλεύτηκε την κακή εκτίμηση του αντίπαλου στόπερ και με απίστευτο σπριντ του πήρε την μπάλα, πέρασε τον τερματοφύλακα και μέσα σε αποθέωση από τους φίλους του Χαϊδαρίου διαμόρφωσε το τελικό 2-3 που έστειλε Χαϊδάρι και Ηλυσιακό στην επόμενη φάση των play off.

Με ήρωα τον Κλάους Γκρέμπι, "απόδραση" από το Χαλάνδρι - Επική πρόκριση για το Χαϊδάρι 3
Ο Κλάους Γκρέμπι μόλις έχει πετύχει το χρυσό γκολ.

Ο Κλάους Γκρέμπι, χρυσός σκόρερ του καθοριστικού γκολ μιλάει στο Χαϊδάρι Σήμερα.

Κλάους Γκρέμπι: «Αυτό περίμενα σε όλο το παιχνίδι»

Κλάους ποιες είναι οι εντυπώσεις σου από τον αγώνα;

Ξέραμε από την αρχή ότι θα ήταν πολύ δύσκολος αγώνας. Παίζαμε με μια πολύ δεμένη ομάδα που ήθελε τη νίκη. Καταφέραμε να προηγηθούμε πολύ νωρίς και να διευρύνουμε το σκορ. Όμως σε μια αδράνειά μας καταλογίστηκε ένα πέναλτι που διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο το Χαλάνδρι μπήκε αποφασισμένο να κερδίσει αφού μόνο έτσι θα διασφάλιζε τη συμμετοχή του στην επόμενη φάση. Σε μια αδράνειά μας δεχτήκαμε την ισοφάριση. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα. Και παρότι είχαμε ακόμη δύο αναγκαστικές αλλαγές, στα τελευταία λεπτά καταφέραμε να πάρουμε και τη νίκη.

Πες μου για τη φάση του γκολ που πέτυχες στις καθυστερήσεις. Ποια ήταν η πρώτη σου σκέψη;

Έγινε μια μεγάλη μπαλιά από την περιοχή μας. Κατάλαβα αμέσως ότι είχα μπροστά μου μια μεγάλη ευκαιρία! Ήταν αυτό που περίμενα σε όλο το παιχνίδι! Είπα μέσα μου «θα το κάνω δε γίνεται…»! Ο αντίπαλός μου ήταν κουρασμένος ενώ εγώ αισθανόμουν ότι είχα ακόμα δυνάμεις. Πέρασα και αυτόν και τον τερματοφύλακα και έβαλα το γκολ σε κενή εστία. Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι πρέπει να τρέξω και να πανηγυρίσω το γκολ με τους φίλους της ομάδας και με την οικογένειά μου!

Την Κυριακή κρίνεται η πρώτη θέση στον αγώνα με τον Ηλυσιακό. Τι περιμένεις να γίνει σε αυτό το παιχνίδι;

Είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Ξέρουμε καλά ότι ο Ηλυσιακός θα έρθει για να κερδίσει μέσα στο Χαϊδάρι. Αλλά τους κερδίσαμε ήδη μια φορά. Οπότε μπορούμε να το ξανακάνουμε!

——————————————-

Με δύο αποτελέσματα για την πρώτη θέση

Την Κυριακή 7/5 στις 5μμ στο Τάκης Χαραλαμπίδης το Χαϊδάρι αντιμετωπίζει τον Ηλυσιακό σε έναν αγώνα που θα κρίνει την πρώτη θέση και την κατάταξη των δυο ομάδων στους αντίστοιχους ομίλους.

Με νίκη ή με ισοπαλία το Χαϊδάρι θα καταλάβει την 1η θέση. Ο Ηλυσιακός για να πάρει την 1η θέση χρειάζεται μόνο νίκη.

Το Χαϊδάρι θα έχει δυο μεγάλες απουσίες του Παληγεώργου που τραυματίστηκε στον αγώνα στο Χαλάνδρι και του Τσιούλου που είναι τιμωρημένος. Θα λείψει ακόμη ο Ζαχαρίου που θα χάσει όλη την υπόλοιπη χρονιά ενώ τραυματίας είναι και ο Αντωνόπουλος. Αντίθετα επανέρχεται ο Αποστολόπουλος που εξέτισε την ποινή της μίας αγωνιστικής

Φωτογραφίες: Έφη Αγελαδέλη Παπουτσάκη