ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ

Εντυπωσιακό ευρωπαϊκό ντεμπούτο για το Περιστέρι του Σπανούλη

Το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στους ομίλους του Basketball Champions League. Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι του Kill Bill ως προπονητής ανδρικής ομάδας, το Περιστέρι επικράτησε της Μπνέι Χερτζέλιγια από το Ισραήλ με 86-70 για το Group H της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν έτοιμοι, έβγαλαν ενέργεια, με την άμυνά τους να βάζει δύσκολα στους Ισραηλινούς.

Ο αγώνας

Με τους Ντένμον, Μπίλαν, Πουλιανίτη, Ντέιβις και Κασελάκη ξεκίνησε στο πρώτο του επίσημο ματς ο Βασίλης Σπανούλης. Μετά από το αρχικό 5-5 στα πρώτα λεπτά το Περιστέρι έτρεξε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 13-5. Η άμυνα του Περιστερίου ανάγκασε σε λάθη την Μπνέι Χερτζέλιγια, που σε αρκετές περιπτώσεις δεν κατάφερε να εκδηλώσει επίθεση.

Το Περιστέρι κατάφερε να διατηρήσει διαφορά κοντά σε διψήφιο αριθμό, χάρη στις συνεργασίες και την πιεστική άμυνα. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 15 πόντων, 51-36.

Και στο δεύτερο μισό η ενέργεια του Περιστερίου παρέμεινε στα ίδια υψηλά επίπεδα, με αποτελεσματικό περιφερειακό σουτ.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά έπεσε ελαφρώς, με τους γηπεδούχους ωστόσο να έχουν ήδη εξασφαλίσει τη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-18, 51-36, 73-54, 86-70.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μπίλαν 17 (7/10 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ντένμον 10 (0/4 τρίποντα), Φρανσίσκο 16 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Κασελάκης 6 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μωραΐτης 7 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 13 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκιουζέλης, Τζούστον 6, Πουλιανίτης 8 (2), Ραντάνοβ 3.

ΜΠΝΕΪ ΧΕΡΤΖΕΛΙΓΙΑ (Αχαρόνι): Κοέν 4 (4 ριμπάουντ), Χούκερ 10 (2/7 τρίποντα), Κεμπ 24 (9/15 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/9 βολές, 11 ριμπάουντ), Σαχάρ, Φαν Βλιτ 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπαμπ 10 (2/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κάρτερ 9 (9 ριμπάουντ), Φέιγ 4, Κράβις (0/4 σουτ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 24/43 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 11/13 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 23 ασίστ, 9 λάθη, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπνέι Χερτζέλιγια: 18/39 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 16/20 βολές, 46 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 18 επιθετικά), 13 ασίστ, 20 λάθη, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ.