Όχι, η ανάρτηση δεν έχει καμμιά σχέση με αυτούς που καταγίνονται να βγάζουν selfie και να τις ανεβάζουν στο fb για να δουν όλοι πόσο όμορφοι είναι.
Ο λόγος για τους νάρκισσους, τα κοινά ίτσια, που αυτή την εποχή ανθίζουν κάπου στον Αιγάλεω και στο Ποικίλο.
Narcissus tazetta Μεσογειακό είδος με εξάπλωση έως τη νοτιοδυτική Ασία. Η υπερβολική συλλογή του έχει μειώσει δραστικά τους πληθυσμούς του. Ανθίζει από Δεκέμβρη έως Ιανουάριο. Αιγάλεως – Ιανουάριος 2019.Narcissus papyraceus Μεσογειακό είδος. Στην Ελλάδα αυτοφύεται μόνο στα νησιά του Ιονίου. Ανθίζει από Δεκέμβριο έως Ιανουάριο. Το εικονιζόμενο είναι δραπέτης που χώθηκε κάπου στο περιαστικό δάσος της Πετρούπολης. 22/1/2017