ΕΙΔΗΣΕΙΣΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

ΑΟ Χαϊδαρίου: Πειστική εμφάνιση και σκαρφάλωμα στον πίνακα

Το Σάββατο ήταν #HaidariDay και η ανδρική μας ομάδα δεν θα μπορούσε να χαλάσει το σκηνικό που είχε στηθεί από νωρίς μέχρι τα ξημερώματα της Κυριακής. Με μια μεστή εμφάνιση, επικράτησε με 4-0 της Κηπούπολης και ανέβηκε στην 9η θέση, παίρνοντας βαθιά «ανάσα» ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Δύο γκολ σημείωσε ο Παυλόπουλος και από ένα Μουρεζίνης και Περλέσι!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και μόλις στο 4ο λεπτό έδειξε τις διαθέσεις της, κάνοντας μια πολύ καλή φάση από «στημένο». Ο Μουρεζίνης εκτέλεσε το φάουλ, πίσω από την άμυνα της Κηπούπολης, πετάχτηκε ο Καμπέρης, όμως η προβολή του πέρασε ελάχιστα έξω. Μετά από 10 λεπτά, είχαμε μια φάση – καρμπόν, όμως αυτή την φορά είχε καλύτερη κατάληξη για την ομάδα μας. Ο Μουρεζίνης εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, με τον Παυλόπουλο, να πετάγεται στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά να κάνει το 1-0. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και πήραν την κατοχή, αλλά σε κανένα σημείο δεν απείλησαν τον Σαμπατάκο.

Αντίθετα, η ομάδα μας ήταν αυτή που έβρισκε χώρους και δημιουργούσε ευκαιρίες. Στο 19′ το σουτ του Βλάχου, βρήκε απάντηση από τον τερματοφύλακα. Στο 26′ η κεφαλιά του Παυλόπουλου, πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι και στην μεγαλύτερη ευκαιρία στο 42ο λεπτό, με το κόρνερ να βρίσκει μόνο του τον Γαβαλά, στην μικρή περιοχή, όμως η κεφαλιά του πέρασε ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας, ήταν ακόμα πιο ουσιαστική και κατάφερε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Στο 48′ ο Γαβαλάς κάνει την σέντρα από τα αριστερά με τον Μουρεζίνη να κινείται στο δεύτερο δοκάρι και με κοντινή προβολή να κάνει το 2-0. Μετά το δεύτερο γκολ, ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε, όμως οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή, αλλά χωρίς καμία φάση στην εστία του «θεατή» Σαμπατάκου. Στο 66′ είχαμε το πιο όμορφο γκολ για την ομάδα μας, με τον Παυλόπουλο, να γίνεται αποδέκτης μια πάσας μέσα στην περιοχή, να κάνει το 1-2 με τον Πλουμάτο σε πολύ κλειστό χώρο και με πολύ ωραίο πλασέ να κάνει το 3-0! Από εκείνο το σημείο και μετά τα πάντα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Κηπούπολη να αδυνατεί να κάνει τελικές φάσεις και την ομάδα μας να κατεβάζει πολύ το μέσο όρο της ηλικίας των παικτών που αγωνίζονταν. Τον επίλογο σε αυτή την παράσταση, έγραψε ιδανικά στις καθυστερήσεις, ο Περλέσι, που θύμισε… Τζιοβάνι, με το σκαφτό του, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Ήταν ένα ματς, που το «πρέπει» είχε σημαντικό ρόλο και οι παίκτες του Χρήστου Κιούρκου αντεπεξήλθαν με εξαιρετικό τρόπο. Ουσιαστικοί και χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα στην άμυνα! Τώρα χρειαζόμαστε ακόμα ένα καλύτερο 2020!

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΟ Χαϊδαρίου (Χρήστος Κιούρκος): Σαμπατάκος, Πλουμάτος (68′ Αντωνόπουλος), Γαβαλάς, Τζωρτάτος, Τσώνης, Βλάχος (85′ Μακρής), Κατσούλας, Καμπέρης, (70′ Περλέσι), Παυλόπουλος (80′ Γιαννακόπουλος), Μουρεζίνης, Τσοπανάς

Κηπούπολη (Δημήτρης Φιλίππου): Κορμπάκης , Πολυζωγόπουλος (65′ Λίτσας), Αγγελόπουλος (65′ Σαμούρης), Λάππας Ε., Βλάσσης (46′ Ζούκας), Λάππας Κ., Λιαγκόζης (79′ Φαρμάκης), Ταμπάκης, Σταματής, Λαγός, Ασκοτίρης