Συνάντηση Χρυσοχοΐδη με την ηγεσία της Αττικό Μετρό για τις γραμμές στη Δυτική Αθήνα
![Συνάντηση Χρυσοχοΐδη με την ηγεσία της Αττικό Μετρό για τις γραμμές στη Δυτική Αθήνα 2 Συνάντηση Χρυσοχοΐδη με την ηγεσία της Αττικό Μετρό για τις γραμμές στη Δυτική Αθήνα 1](/wp-content/uploads/2023/02/xrysochoidis.jpg)
Συνάντηση του κ. Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, υποψήφιου βουλευτή Δυτικού Τομέα Αθηνών Β2 με τη ΝΔ, με τον διευθύνοντα σύμβουλο της Αττικό Μετρό, κ. Νίκο Κουρέτα, για τις γραμμές στη Δυτική Αθήνα.
Ο κ. Χρυσοχοΐδης δήλωσε μετά τη συνάντηση:
Σήμερα συναντήθηκα με τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της Αττικό Μετρό, κ. Νίκο Κουρέτα, ο οποίος με ενημέρωσε για την πορεία υλοποίησης των επεκτάσεων του μετρό στη Δυτική Αθήνα, που αφορούν τη γραμμή 2 από την Ανθούπολη προς Ίλιον που έχει ήδη δημοπρατηθεί και πολύ σύντομα θα αρχίσει η διαδικασία προεπιλογής. Η γραμμή 2 θα συνεχίσει προς Καματερό και Αχαρνές για να συναντήσει την Αττική οδό και τον προαστιακό.
Από την άλλη πλευρά, ζωτικής σημασίας για τη Δυτική Αθήνα αποτελεί η γραμμή Χαϊδάρι-Άλιμος η οποία, μεταξύ των άλλων, θα εξυπηρετεί και την πρόσβαση στο «Αττικό» Νοσοκομείο και θα συνδέσει τον Δυτικό Τομέα με το κέντρο της Αθήνας, φτάνοντας ουσιαστικά στο Ελληνικό.
Η Γραμμή στην οποία αναφέρεται ο Μιχάλης Χρυσοχοΐδης στο τέλος της δήλωσής του είναι η Γ7.
![Συνάντηση Χρυσοχοΐδη με την ηγεσία της Αττικό Μετρό για τις γραμμές στη Δυτική Αθήνα 4 Συνάντηση Χρυσοχοΐδη με την ηγεσία της Αττικό Μετρό για τις γραμμές στη Δυτική Αθήνα 3](/wp-content/uploads/2023/03/Φωτ.-1-450x800.jpg)
…………………………………………………………………………………………………………
Άρθρο του Μ. Χρυσοχοΐδη στο “Χαϊδάρι Σήμερα” για τη Γραμμή Μετρό που θα εξυπηρετεί την πρόσβαση στο «Αττικό» Νοσοκομείο και θα συνδέσει τον Δυτικό Τομέα με το κέντρο της Αθήνας: