Δράση καθαρισμού της Ακτής Σκαραμαγκά – Η προβλήτα 4 ανήκει στο Χαϊδαριώτικο λαό
![Δράση καθαρισμού της Ακτής Σκαραμαγκά - Η προβλήτα 4 ανήκει στο Χαϊδαριώτικο λαό 2 Δράση καθαρισμού της Ακτής Σκαραμαγκά - Η προβλήτα 4 ανήκει στο Χαϊδαριώτικο λαό 1](/wp-content/uploads/2021/11/253715537_1161164660957319_7593855480190600005_n-e1636272189742-780x470.jpg)
ΔΗΜΟΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ
Το Σάββατο 6 Νοεμβρίου ο Δήμος Χαϊδαρίου πραγματοποίησε εθελοντική δράση καθαρισμού της Ακτής Σκαραμαγκά.
Η πρωτοβουλία αυτή του Δήμου Χαϊδαρίου στέλνει και ένα ξεκάθαρο μήνυμα: Η Προβλήτα 4 ανήκει στον Χαϊδαριώτικο λαό.
Ο Δήμος Χαϊδαρίου έχει προσφύγει στο ΣτΕ με αιτήσεις ακυρώσεως και για τους δύο διαγωνισμούς πώλησης των Ναυπηγείων Σκαραμαγκά, με τεκμηριωμένα νομικά επιχειρήματα. Παράλληλα, ο Δήμος διεκδικεί από την κεντρική εξουσία να αναγνωρίσει το δίκιο της πόλης μας και να δώσει μια πολιτική λύση.
Στο αίτημα του Δήμου να παραχωρηθεί η Προβλήτα 4 στον Χαϊδαριώτικο λαό έχει εκφράσει την ομόφωνη υποστήριξη του ο Αναπτυξιακός Σύνδεσμος Δυτικής Αθήνας, που εκπροσωπεί όλους τους Δήμους της περιοχής μας (Αγίας Βαρβάρας, Αγίων Αναργύρων – Καματερού, Αιγάλεω, Ιλίου, Κορυδαλλού, Περιστερίου, Πετρούπολης, Φυλής, Χαϊδαρίου).
(Το “Χαϊδάρι Σήμερα” θα επανέλθει με ρεπορτάζ από την εκδήλωση).
![Δράση καθαρισμού της Ακτής Σκαραμαγκά - Η προβλήτα 4 ανήκει στο Χαϊδαριώτικο λαό 4 Δράση καθαρισμού της Ακτής Σκαραμαγκά - Η προβλήτα 4 ανήκει στο Χαϊδαριώτικο λαό 3](/wp-content/uploads/2021/11/253611494_1161164577623994_1551346314785959057_n-600x400.jpg)
Το Χαϊδάρι έχει στερηθεί επί πολλές δεκαετίες την πρόσβαση στη θάλασσα του Σκαραμαγκά, εκεί που έκαναν μπάνιο οι γονείς και οι παππούδες μας. Η παραχώρηση στον Δήμο και στους κατοίκους της Προβλήτας 4 και η ανάπλαση της Ακτής Σκαραμαγκά είναι ο μόνος τρόπος για τη διόρθωση αυτής της ιστορικής αδικίας.
Σε αυτό τον αγώνα για την αναβάθμιση της πόλης μας, είμαστε ενωμένοι και αποφασισμένοι να πετύχουμε.