Δήμος Χαϊδαρίου: Ποιοτική στήριξη των ηλικιωμένων
![Δήμος Χαϊδαρίου: Ποιοτική στήριξη των ηλικιωμένων 2 Δήμος Χαϊδαρίου: Ποιοτική στήριξη των ηλικιωμένων 1](/wp-content/uploads/2018/09/psixologikh-614x470.png)
Τα τελευταία χρόνια τα αιτήματα για στήριξη και συμβουλευτική από ηλικιωμένους κατοίκους αυξάνονται συνεχώς γιατί οι νέες συνθήκες οικονομικές και κοινωνικές (ανεργία, προβλήματα στην παιδεία κλπ) πιέζουν την οικογένεια, η οποία «στηρίζεται» τελικά στον ηλικιωμένο συνταξιούχο ή εγκαταλείπει το μέλος που δεν μπορεί να την στηρίξει και είναι ευάλωτο.
Με τα δεδομένα αυτά και στόχο την ποιοτική στήριξη των ηλικιωμένων προχωρήσαμε στη δημιουργία γραφείου ψυχολογικής – συμβουλευτικής στήριξης για τους ηλικιωμένους συμπολίτες μας.
Ο ψυχολόγος θα δέχεται με ραντεβού κάθε Τρίτη και Τετάρτη από τις 09:00 έως τις 12:00 στο Γραφείο Τρίτης Ηλικίας (ΚΑΠΗ Κέντρου, επί της οδού Καρδίτσης 5), μετά από τηλεφωνική συνεννόηση στο 2105812080.
Ο Δήμος έχει την δυνατότητα δωρεάν μεταφοράς των ηλικιωμένων από τις περιοχές Γρηγορούσα, Δάσος και Δαφνί εφόσον υπάρχει δυσκολία και μετά από συνεννόηση.
Τμήμα ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΜΕΡΙΜΝΑΣ
ΔΗΜΟΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ