ΕΙΔΗΣΕΙΣΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
Απομάκρυνση κομμένων κούτσουρων από τα πεζοδρόμια
![Απομάκρυνση κομμένων κούτσουρων από τα πεζοδρόμια 2 Απομάκρυνση κομμένων κούτσουρων από τα πεζοδρόμια 1](/wp-content/uploads/2019/11/κυπρου-1.jpg)
Στην απομάκρυνση των νεκρών κούτσουρων που έχουν απομείνει μετά την κοπή δέντρων σε διάφορα σημεία της πόλης υλοποιεί η Υπηρεσία Πρασίνου του Δήμου Χαϊδαρίου.
Η απομάκρυνση, σύμφωνα με ανακοίνωση της δημοτικής αρχής, αποτελούσε δέσμευσή της. Γίνεται με την χρήση ειδικού μηχανήματος (πρεμνοφάγος), που εξασφαλίστηκε η δωρεάν παραχώρηση του στον Δήμο για τον χρόνο των εργασιών. Η διοίκηση του Δήμου σημειώνει ότι με τις εργασίες αυτές βελτιώνεται η αισθητική και η λειτουργικότητα των πεζοδρομίων της πόλης και ελευθερώνονται χώροι για νέες φυτεύσεις.