ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ

Σήμερα ο θεός ήταν Χαϊδάρι! – ΑΟΧ πρωταθλητής με καρδιά λονταριού και ήρωες Καλαματιανό και Μάκρα

Του Χρήστου Τσούνη

Σήμερα ο θεός ήταν Χαϊδάρι! - ΑΟΧ πρωταθλητής με καρδιά λονταριού και ήρωες Καλαματιανό και Μάκρα 1

Έσπασαν καρδιές σήμερα στο στο δημοτικό στάδιο Ν. Ιωνίας όπου ο ΑΟ Χαϊδαρίου μετά από επική προσπάθεια αναδείχτηκε πρωταθλητής με ανατροπή στον αγώνα μπαράζ απέναντι στον υπερφιλόδοξο Μικρασιατικό Καισαριανής.

Ο συγκλονιστικός αγώνας κατάταξης κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-2 υπέρ του Χαϊδαρίου και μετά από 120 λεπτά που ολοκληρώθηκαν στο ισόπαλο 1-1.

Για τον ΑΟΧ, που είχε να γευτεί την πρωτιά από το 2014, πρωταγωνιστές ήταν ο Καλαματιανός που έπιασε δύο πέναλτι (ενώ σε ένα ακόμη που απέκρουσε δόθηκε επανάληψη), αλλά και ο Μάκρας, που για μια ακόμη φορά ήρθε σαν από μηχανής θεός από τον πάγκο για να “βγάλει το φίδι από την τρύπα” ισοφαρίζοντας το σκορ (από τον Ιανουάριο έχει σκοράρει 5 φορές, σχεδόν όλες ερχόμενος από τον πάγκο!).

Στις κερκίδες του σταδίου βρέθηκαν περίπου 200 φίλοι του ΑΟΧ, παρά τον ανεξήγητο περιορισμό της εισόδου φιλάθλων που είχε επιβληθεί. Στο 25′ του αγώνα σηκώθηκαν να πανηγυρίσουν το γκολ σε πέναλτι που κέρδισε ο Παληγεώργος, αλλά ο Μιχελής απέκρουσε το χτύπημα του Αποστολόπουλου από την άσπρη βούλα.

Ο Μικρασιατικός πήρε το προβάδισμα στο 67′ με τον Σάμιο. Όμως ούτε αυτή η αντιξοότητα έκαμψε το ηθικό του ΑΟΧ. Η ομάδα ανασυντάχθηκε και ο Μάκρας, που είχε περάσει στο μεταξύ στον αγωνιστικό χώρο με ασύλληπτο σουτ έγραψε το 1-1, μετά από φάουλ του Αποστολόπουλου.

Οι καρδιές έσπασαν ακόμη μια φορά στο 91΄, όταν σε ανεπανάληπτο τετ α τετ ο Γκρέμπι έχασε τρομερή ευκαιρία.

Στην παράταση ο Καλαματιανός έδειξε δύο φορές την κλάση του και το ματς έφτασε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί έπιασε το πρώτο που εκτέλεσε ο Σάμιος, αλλά ο διαιτητής διέταξε επανάληψη και αυτή τη φορά ο πορτιέρο της ομάδας μας νικήθηκε. Αλλά δεν απογοητεύτηκε. Απέκρουσε άλλα δύο και έτσι ο αγώνας έφτασε να κριθεί από το πέναλτι του Μάκρα. Η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Μιχελή και πήρε περίεργη τροχιά προς το τέρμα. Κύλησε πολύ βασανιστικά, ο Μιχελής τινάχτηκε για να την βγάλει, αλλά αυτή είχε περάσει τη γραμμή. Ο θεός σήμερα ήταν με το Χαϊδάρι! Ο ΑΟΧ είναι πρωταθλητής!

Εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου ξέσπασε ξέφρενο πανηγύρι, ενώ κατά την υποδοχή της ομάδας στο Τ. Χαραλαμπίδης έγινε χαμός από τους φιλάθλους που περίμεναν.

Την ερχόμενη Τετάρτη γίνεται ο πρώτος αγώνας στο πλαίσιο της μακράς διαδικασίας των play off για την άνοδο στη Γ΄ Εθνική, στο γήπεδο Τάκης Χαραλαμπίδης, με αντίπαλο το Χαλάνδρι.

ΧΑΪΔΑΡΙ (Γιάννης Χλωρός): Καλαματιανός, Τζανιδάκης (71′ Βλαχόπουλος (121′ Παπαδόπουλος)), Καλογερόπουλος (71′ Καμπεράι), Ζίζηλας, Μπιταξής, Τσιούλος, Γιαννακόπουλος, Κατσάρας (71′ Μάκρας), Παληγεώργος (115′ Αντωνόπουλος), Αποστολόπουλος, Γκρέμπι (102′ Ζαχαρίου)

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΟΣ. (Ηλίας Καλοπήτας): Μιχελής, Π. Κουτσογκίλας, Κωνσταντινίδης (71′ Σμυρνάκης), Ε. Κουτσογκίλας, Μαραγκουδάκης, Τζέλη, Σάμιος, Βουγιουκλίδης (71′ Ζέλο), Σαπαλίδης, Αμπντέλ Ραχήμ (110′ Κακός), Ψαραδέλης (77′ Ρεντζής)