Πίστα πατινάζ δρόμοι του Δάσους – Ανατροπή μοτοσυκλετιστή
Ένα ακόμη περιστατικό διαρροής λαδιών από λεωφορείο του ΟΑΣΑ – Επέμβαση της Πολιτικής Προστασίας του Δήμου
Όλα έγιναν όταν ξεκίνησε λεωφορείο του ΟΑΣΑ, σήμερα το απόγευμα, από την αφετηρία στο Άνω Δάσος. Χωρίς να το καταλάβει ο οδηγός, άρχισε να τρέχει (από τρύπα στο ρεζερβουάρ;) πετρέλαιο. Σωκράτους, Μάνης, Ύδρας, Σουκατζίδη έγιναν πίστες πατινάζ και οι οδηγοί διαποίστωσαν ότι η πρόσφυση των οχημάτων τους είχε μειωθεί πολύ. Τελικά το λεωφορείο σταμάτησε στη διασταύρωση Σουκατζίδη και Καλαβρύτων.
Σύμφωνα με πληροφορίες μας, ανατράπηκε μοτοσυκλέτα, χωρίς να έχει γίνει μέχρι στιγμής γνωστό αν ο οδηγός της τραυματίστηκε.
![Πίστα πατινάζ δρόμοι του Δάσους - Ανατροπή μοτοσυκλετιστή 2 Πίστα πατινάζ δρόμοι του Δάσους - Ανατροπή μοτοσυκλετιστή 1](/wp-content/uploads/2022/08/296600749_905272476980233_4994803262233808170_n.jpg)
![Πίστα πατινάζ δρόμοι του Δάσους - Ανατροπή μοτοσυκλετιστή 4 Πίστα πατινάζ δρόμοι του Δάσους - Ανατροπή μοτοσυκλετιστή 3](/wp-content/uploads/2022/08/296400366_1465669390576020_2211122841115577737_n.jpg)
Ειδοποιήθηκε η Πολιτική Προστασία του Δήμου, που είναι αρμόδια για τον χειρισμό τέτοιων περιστατικών και 4 υπάλληλοι του Δήμου άρχισαν να ρίχνουν πριονίδι, για να απορροφηθεί το πετρέλαιο και να μην γλιστρούν οι δρόμοι, που έχουν και κλίση. Στο σημείο είχε έρθει και η Τροχαία.
![Πίστα πατινάζ δρόμοι του Δάσους - Ανατροπή μοτοσυκλετιστή 6 Πίστα πατινάζ δρόμοι του Δάσους - Ανατροπή μοτοσυκλετιστή 5](/wp-content/uploads/2022/08/296819138_427266782759665_2529134962785739091_n.jpg)
![Πίστα πατινάζ δρόμοι του Δάσους - Ανατροπή μοτοσυκλετιστή 8 Πίστα πατινάζ δρόμοι του Δάσους - Ανατροπή μοτοσυκλετιστή 7](/wp-content/uploads/2022/08/296817438_838313527067703_7302956401116842108_n.jpg)
Είναι το δεύτερο ίδιο περιστατικό εφέτος. Την πρώτη φορά είχαμε διατυπώσει το ερώτημα αν πρέπει να αναλάβει ο ΟΑΣΑ το κόστος της αποκατάστασης της ασφάλειας των δρόμων (ας μην ξεχνάμε ότι η Πολιτική Προστασία του Δήμου έχει βαρύ έργο μέσα στην αντιπυρική περίοδο). Ας εξεταστεί το ζήτημα αυτό, μήπως το “ρυπαίνων πληρώνει” οδηγήσει σε πιο προσεκτική η συντήρηση των λεωφορείων.
Βλέπε και εδώ: