“Ιστορικό αγώνα” είχαν χαρακτηρίσει οι άνθρωποι του ΑΟ Χαϊδαρίου το χτεσινό ματς (13 Φεβρουαρίου) με τον Άγιο Ιερόθεο για τον ημιτελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΑ. Όμως η ήττα στην τυπική έδρα του ΔΑΚ Αιγάλεω ψαλίδισε τις ελπίδες για συμμετοχή στον τελικό. Την ίδια ώρα τα παράπονα από τη διαιτησία είναι μεγάλα για γκολ της χαϊδαριώτικης ομάδας που ακυρώθηκε χωρίς κανένας να καταλάβει το γιατί.

Σε έναν δυνατό αγώνα που έγινε στο ΔΑΚ Αιγάλεω για την ημιτελική φάση του κυπέλλου ΕΠΣΑ, ο τυπικά γηπεδούχος Α.Ο. Χαϊδαρίου ηττήθηκε με 1-3 από τον Άγιο Ιερόθεο.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκαν μόλις στο 5′ με κεφαλιά του Τσαρκάνι. Όμως στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε. Το Χαϊδάρι μπήκε πολύ δυνατά στο γήπεδο, πίεσε πολύ και έχασε μεγάλες ευκαιρίες με τον Παληγεώργο στο 46’ και τον Τσαγκάρη στο 55’.

Ο τελευταίος με εκπληκτική ατομική προσπάθεια από αριστερά τροφοδότησε τον αμαρκάριστο Μουρεζίνη που ισοφάρισε στο 58’. Οι πανηγυρισμοί των φίλων του Χαϊδαρίου δεν κράτησαν πολύ. Στο 60’ ο Κατσής μετά από αδράνεια της άμυνας του Χαϊδαρίου έκανε από κοντά το 1-2.

Gepostet von Αρης Χρονοπουλος am Mittwoch, 13. Februar 2019

Στο 74’ έγινε η πιο καθοριστική φάση του αγώνα. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χριστούλη, ο Μηλιώνης σκόραρε με κεφαλιά. Προς έκπληξη όλων ο επόπτης Σταυρόγλου ακύρωσε το γκολ. Ωστόσο στα βίντεο που έχουν αναρτηθεί στη σελίδα των φιλάθλων του Α.Ο. Χαϊδαρίου φαίνεται ξεκάθαρα ότι το γκολ ήταν κανονικό.

Τα ο Χαϊδάρι συνέχισε να πιέζει ως το τέλος χωρίς ωστόσο κανένα αποτέλεσμα. Το τελικό 1-3 έκανε στις καθυστερήσεις ο Μακρίδης.

Δύσκολη η πρόκριση για τον ΑΟ Χαϊδαρίου

Οι πιθανότητες πρόκρισης του Α.Ο. Χαϊδαρίου είναι πολύ περιορισμένες. Ο επαναληπτικός αγώνας θα διεξαχθεί στις 6 Μαρτίου στο γήπεδο Χωράφας στο Περιστέρι.

Σοβαρά παράπονα από τη διαιτησία των Τσουκαλά Σταυρόγλου και Αραβίδη έχει η ομάδα του Χαϊδαρίου.

ΑΟ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ (Νίκος Παπαρούνης): Μίχος, Καρίμαλης (68’ Κοτσολάκος), Ανταλής, Μηλιώνης, Κλουβάτος, Καμπεράι (55’ Παππάς), Τσαγκάρης, Χριστούλης, Παληγεώργος (87’ Κοπανάς), Μουρεζίνης, Τσιρκινίδης.

ΑΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ (Πάρης Κωνσταντακόπουλος): Ρουμπής, Σιμάκου, Πολίτης, Τσατσαρής, Σιδέρης, Βελέτης, Αποστολόπουλος (73’ Μανδαμαδιώτης), Μπριστογιάννης (80’ Πολυχρονάκης), Μακρίδης, Τσαρκάνι (66’ Νικολέτος), Κατσής (62’ Σουλελές).

Η Διοίκηση του Α.Ο. Χαϊδαρίου εξέδωσε την παρακάτω ανακοίνωση:

Η ομάδα μας κλήθηκε να δώσει σήμερα ένα ιστορικό αγώνα και θελήσαμε να κάνουμε μια πραγματικά γιορτή, όμως υπήρχαν κάποιοι «απρόσκλητοι καλεσμένοι». Το διαιτητικό τρίο της αναμέτρησης, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με τις λανθασμένες αποφάσεις του και μας στέρησε την ευκαιρία να διεκδικήσουμε ένα θετικό αποτέλεσμα.

Αποκορύφωμα των λανθασμένων υποδείξεων, η φάση του 74ου λεπτού, όταν ακυρώθηκε κανονικότατο γκολ στην ομάδα μας, ενώ το σκορ ήταν 1-2. Όσοι βρεθήκαμε στις εξέδρες του γηπέδου, προσπαθούμε να καταλάβουμε τι σκέφτηκε ο πρώτος βοηθός, την υπόδειξη του οποίου ασπάστηκε ο διαιτητής της αναμέτρησης.

Για ακόμα μια φορά ο κόπος των ποδοσφαιριστών μας πήγε χαμένος, γιατί κάποιοι δεν τους σεβάστηκαν. Καλούμε τους υπεύθυνους να λάβουν τα μέτρα τους και να μην επαναληφθούν ανάλογες καταστάσεις. Την διαδικασία την ξέρουμε. Θα μας καλέσετε σε απολογία για τα υβριστικά συνθήματα, αλλά οι υπαίτιοι θα μείνουν ατιμώρητοι και σε κάποιον άλλο αγώνα της

Νίκος Παπαρούνης: Νοιώθουμε την πίκρα και την αδικία για το χθεσινό παιχνίδι, όμως είμαστε Χαϊδάρι και συνεχίζουμε..