Δάφνη Δαφνίου: Σπουδαία νίκη – πρόκριση απέναντι σε σπουδαίο αντίπαλο

Την σημαντικότερη μέχρι στιγμής νίκη της πέτυχε η Δάφνη, η οποία επιβλήθηκε στο πρώτο ματς στο του Koroivos BC / ΑΣΑ Κόροιβος με 87-76! Με την εντυπωσιακή αυτή εμφάνιση προκρίθηκε στην 2η Αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου θα αντιμετωπίσει την Larisa BC/ ΚΑΕ Λάρισα!

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ της αναμέτρησης, όμως, γρήγορα ο Αγγέλου έκανε το 3-2. Ακολούθησαν δυο καλάθια του Κουφόπουλου για το πρώτο +5 (7-2), όμως, ο Κόροιβος προσπέρασε ξανά με 7-9. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που η ομάδα της Αμαλιάδας βρέθηκε σε θέση οδηγού στο σκορ. Με όμορφα καλάθια των Αγγέλου και Κουφόπουλου η Δάφνη πέρασε ξανά μπροστά (16-11), με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με 18-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη βρέθηκαν να προηγούνται με +8 (26-18), αλλά και πάλι ο Κόροιβος προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στο σκορ, μειώνοντας στο ημίχρονο σε 41-37.

Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες της τοπικής μας ομάδας συνέχισαν δυνατά στην επίθεση και ακόμη πιο πιεστικά στην άμυνα, με αποτέλεσμα ο Κόροιβος να πετύχει μόλις 15 πόντους και η Δάφνη να βρεθεί μπροστά με +14 για πρώτη φορά (56-42, 28’). Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου η ομάδα του Κωνσταντίνου Παπαδόπουλου προσπάθησε και πάλι να κάνει την ανατροπή (63-57), αλλά δεν τα κατάφερε. Τα τέσσερα συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα από τους Γκάτζο και Κουφόπουλο εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (81-61).

Τα τελευταία λεπτά απλώς σφράγισαν με τον καλύτερο τρόπο την πρώτη εντός έδρας νίκη της Δάφνης και την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Κυπέλλου!

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Αγγέλου με 19 πόντους, 4 rebounds και 3 assists, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Kwstas Koufopoulos, Ανδρέας Κανονίδης και Adriano Topalli.

Διαιτητές: Κατραχούρας, Χαραλαμπάκης, Δογλύρας
Δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 63-52, 87-76
Δάφνη (Κωνσταντινίδης): Παπαγιάννης 2, Τοπάλλι 10(1), Σταυρακούκας 6(2), Κουφόπουλος 12(2), Αγγέλου 19(4), Καννάς 4, Φιλιππάκος 3, Γκάτζο 9(3), Μπαλός 5, Αρνόκουρος 2, Σούμαν 3(1), Κανονίδης 12(1).
Κόροιβος (Παπαδόπουλος): Μπεκρής, Δημητρακόπουλος, Ρουτκάουσκας 13, Μάινς 3, Χρυσόπουλος 13(1), Αθανασούλας 10(1), Χατζηδάκης 2, Σιγκούνας 8(2), Κάτζος 6, Τάταρης 15(3), Ματαλών 6.