ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Εύκολη επικράτηση του Άρη Πετρούπολης μέσα στον Άγιο Ιερόθεο

Του Χρήστου Τσούνη

Εύκολη νίκη με 0-3 πέτυχε ο Άρης Πετρούπολης απέναντι στον Άγιο Ιερόθεο για την 6η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ’ εθνικής. Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Πετρούπολης ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Μαρκό. Ο Άγιος Ιερόθεος εξακολουθεί να μένει κολλημένος στην τελευταία θέση έχοντας μόλις ένα βαθμό.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να προβάλλουν ιδιαίτερη αντίσταση. Έμειναν μέσα στο παιχνίδι μόνο για ένα ημίχρονο. Τα πολλά προβλήματα που έχει ο Άγιος Ιερόθεος τον έχουν φέρει σε μια εξαιρετικά δυσμενή θέση. Αντίθετα ο Άρης Πετρούπολης του Βαγγέλη Σταυρακόπουλου έδειξε ότι είναι μια πλήρης ομάδα που βελτιώνεται διαρκώς.

Το σκορ άνοιξε στο 21’ ο Αργυρίου. Στο 34’ ο Μαρίνου αποχώρησε από το παιχνίδι λόγω τραυματισμού. Το ημίχρονο έκλεισε με 0-1 δίνοντας κάποιες ελπίδες στον Άγιο Ιερόθεο να παλέψει στο β’ μέρος.

Η πραγματικότητα ωστόσο ήταν διαφορετική. Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στο β’ ημίχρονο και έδειξε ότι ήθελε να καθαρίσει από νωρίς.

Στο 49’ ο Μανδαμαδιώτης με τεχνικό σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.
Το 0-2 έγραψε στο 53’ ο  Αντωνακόπουλος μέσα από την περιοχή.
Στο 55’ Ο Γεραγωτέλης σούταρε άουτ από το ύψος του πέναλτι.
Στο 58’ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Αργυρίου ως οφ σάιντ.
Το 0-3 σημειώθηκε με πέναλτι που κέρδισε ο Μανδαμαδιώτης και εκτέλεσε ο Γκούφας στο 70’.
Στο 77’ ο Άρης έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία αφού ο πανύψηλος Ζέρβας από πολύ κοντά σούταρε εκτός εστίας.
Στο 80’ το δυνατό σουτ του Γάγκου έξω από την περιοχή τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του νεαρού Κατσογιάννη.

Μετά το τέλος του αγώνα οι ποδοσφαιριστές του Άρη πανηγύρισαν μαζί με τους φιλάθλους της ομάδας:

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΓΙΟΣ ΙΕΡΟΘΕΟΣ Ασημέλλης (63′ Κατσογιάννης), Σιμάκου, Ρόππας, Κωτσερίδης, Ασημάκης, Σταθακόπουλος, Μπαρμπιερι,Τσιρλίδης (63′ Χολέβας), Γκαρτζονίκας, Άντρε (63′ Κυρτούλης), Καρβέλης (46′ Καρυτινός).

ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ  Ρουμπής, Μανδαμαδιώτης, Κορώνης (75′ Τσερκώνη), Λεβέντης, Τσατσαρής, Γεραγωτελλης (80′ Φαρμάκης), Γάγγος, Μαρίνου (35′ Σαμαράς), Γκούφας (81′ Γεωργόπουλος), Αντωνακόπουλος, Αργυρίου (72′ Ζέρβας).

Άγιος Νικόλαος – Αγία Παρασκευή           18/12

Την Τετάρτη 21/12 ο Άρης Πετρούπολης αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Άγιο Νικόλαο. Ο Άγιος Ιερόθεος έχει δύσκολη αποστολή στην Κρήτη με αντίπαλο τον Α.Ο. Τυμπακίου.