Το Περιστέρι bwin του Βασίλη Σπανούλη πέτυχε τη δεύτερη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο BCL – Πρώτη ήττα μετά από 12 αγώνες για τους Ισπανούς

Νίκη τεράστιας αξίας για την ομάδα των δυτικών προαστίων, που επικράτησε της Τενερίφης 88-81, παίζοντας φουλ επίθεση και εξαιρετική άμυνα. Η επίθεση στηρίχθηκε στους Ραντάνοφ (21π.), Ντένμον (16π.) και Φρανσίσκο, αλλά η άμυνα είχε ακόμη περισσότερους πρωταγωνιστές, αφού κανείς δεν υστέρησε.

Ο Βασίλης Σπανούλης είχε προειδοποιήσει, το Περιστέρι θα παίζει τα παιχνίδια στα ίσια. Έπαιξε λοιπόν ανοιχτά κόντρα σε μία ισπανική ομάδα και την κέρδισε, παίζοντας το παιχνίδι της.

Σπρώτο ημίχρονο, η τακτική ήταν άψογη. Η ομάδα του Σπανούλη σημείωσε 57 πόντους, είχε το απίθανο 10/14 τρίποντα, ξεκινώντας με 8/9, ενώ υποχρέωσε την Τενερίφη σε 8 λάθη και το πρωτόγνωρο: μόλις 7 ριμπάουντ μετά από δύο δεκάλεπτα!

Η διαφορά έφτασε νωρίς σε διψήφιο αριθμό, αλλά η Τενερίφη έβρισκε τον τρόπο να μειώνει, πότε με τον Φερνάντεθ και πότε με τον Σερμαντίνι. Στο φινάλε της 2ης περιόδου, το Περιστέρι έμοιαζε ασταμάτητο. Με το σκορ στο 49-41 και μετά από μία τεχνική ποινή που χρεώθηκε στον Βασίλη Σπανούλη, οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα επί μέρους 8-2 με τον Φρανσίσκο να έχει ένα λέι απ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο! Και όχι μόνο, ήρθε και ένα απίθανο buzzer beater του Μωραίτη, ο οποίος το είχε κάνει ξανά και στο τέλος της 1ης περιόδου!

Στο 3ο δεκάλεπτο ήρθε η αναμενόμενη αντίδραση της Τενερίφης. Η ισπανική ομάδα κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από 10 πόντους (66-60), παίζοντας καλύτερη άμυνα, με το Περιστέρι μετά από 7 λεπτά αγώνα να έχει μόνο άστοχα τρίποντα (τελείωσε την περίοδο με 0/8). Ωστόσο ένα κρεσέντο του Ντένμον έφερε τη διαφορά ξανά στους 10, 70-60 στο τέλος της 3ης.

Στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, η ομάδα του Σπανούλη έβγαλε εξαιρετικές φάσεις σε συνδυασμό με αποτελεσματική άμυνα και εκτόξευσε τη διαφορά ξανά στους 14 (78-64). Όσο το ματς πλησίαζε στο φινάλε, τόσο το Περιστέρι έμοιαζε πιο σίγουρο με τον σούπερ Ραντάνοφ να οδηγεί το σκορ.

Το Περιστέρι έφτασε σε μία τεράστια νίκη με σκορ 88-81.